شرط صادرات محصولات نسوز ایران به قطر

مدیر صادرات شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران از مذاکرات این شرکت با شرکت‌های سیمان ترکمنستان و ارمنستان و همچنین آهک آذربایجان به منظور صادرات به این کشورها خبر داد و گفت: در صورت حل مشکلات مربوط به نقل و انتقالات بانکی می‌توانیم صادرات خود به کشورهای منطقه از جمله قطر نیز آغاز کنیم.

   صالح عمرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران علاوه بر توسعه کمی و کیفی در زمینه توسعه بازار و افزایش صادرات نیز برنامه‌ریزی کرده است، گفت: حدود یک سال است که بخش صادرات در شرکت تاسیس شده و در کشورهای منطقه نیز استقبال خوبی از محصولاتمان شده است. در بازدیدهای انجام شده نیز کیفیت محصولات شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران به مشتریان منطقه ثابت شده است.

    وی با بیان اینکه شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران اخیرا حضور خوبی در نمایشگاه اختصاصی ایران در بغداد، پایتخت عراق داشت و توانست محصولات خود را به صنایع این کشور به خوبی معرفی کند، افزود: متاسفانه صنعت نسوز کشور تاکنون به صورت سیستماتیک به بازار عراق ورود نکرده است و بیشتر حضور صادراتی صنعت نسوز در بازار عراق از طریق واسطه‌ها انجام شده است. اما مدیریت شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران تاکید داشت که ما حتما به صورت مستقیم وارد بازار عراق شویم.

    او با اشاره به اینکه شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران نیاز بازار عراق به محصولات نسوز را بررسی کرده و در این زمینه مذاکرات و جلسات خوبی هم با صنایع این کشور به ویژه صنایع سیمان داشته است، اظهار کرد: سال قبل زمانی که وزیر صنایع قطر به ایران آمده بود همراه وی نمایندگان شرکت‌های فولاد و سیمان این کشور نیز حضور داشتند که آنها از قدرت صنعت نسوز ایران تعجب کردند.

    مدیر صادرات شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران تولید سال قبل این شرکت را بالغ بر 2 هزار تن اعلام کرد و گفت: تخصص شرکت در زمینه تولید آجرهای منیزیتی است که در صنایع سیمان، فولاد، شیشه، آهک و مس کاربرد دارند. در عراق صنعت سیمان این کشور مصرف‌کننده محصولات ما است و با صنعت شیشه عراق نیز در حال مذاکره برای صادرات هستیم.

    عمرانی همچنین با اشاره به اینکه محصولات شرکت فرآورده‌های دیرگداز از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت با محصولات کشورهای منطقه از جمله ترکیه است، گفت: ما محصولات چینی را رقیب خودمان نمی‌دانیم. البته در بازار عراق از نظر قیمتی محصولات ترکیه بازار را تحت تاثیر قرار داده‌اند ولی محصولات ما از نظر کیفیت چیزی از محصولات ترکیه و حتی اروپایی کمتر ندارند. در صورت حل مشکلات امنیتی عراق می‌توانیم صادرات خود را به این کشور به میزان زیادی افزایش دهیم.

    مدیر صادرات شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران گفت: در مذاکره با شرکت‌های فعال در کشورهای منطقه بیشترین اولویت آنها قیمت و زمان تحویل محصول است. در همین حال اگر بانک مشترک ایران و قطر که وعده آن داده شده بود تاسیس می‌شد، می‌توانستیم به این کشور نیز صادرات خوبی داشته باشیم اما متاسفانه فعلا این اتفاق رخ نداده است و مشکل مربوط به نقل و انتقال پول باعث شده تا صادرات به این کشور با وجود بازار مناسب آن صورت نگیرد.

به گفته وی کارخانه فرآورده‌های دیرگداز ایران در گناباد، 270 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده و حدود 120 نفر در آن مشغول به کار هستند.